מי שבקיא ומתמצא בעולם הגינון והתכנון הסביבתי, וגם מי שלא ממש בעניינים האלו אך שם לב לרצפת גני השעשועים בהם משחקים ילדיו מדי יום, מכיר כבר ממזמן את המושג "דק סינטטי" (הידוע גם כ"דק פולימרי"). מדובר בתחליף סינטטי למחצה לדק העץ הרגיל שכולנו התרגלנו לראות בעשרים השנים האחרונות, אשר מתאפיין בתכונות מסוימות ההופכות אותו במידה מסוימת לדק האולטימטיבי.

בעוד לדק הסינטטי יתרונות רבים וברורים עבור גינות פרטיות, שטחים ציבוריים שונים (דוגמת גני שעשועים עירוניים) וכל מקום בעצם בו ניתן לשים דק, מה שבאמת חשוב ומעניין בכל סוגיית הדק הסינטטי הוא הרעיון הסביבתי רחב הראייה העומד מאחוריו – תכנון סביבתי בר קיימא ויציב, הרואה לנגד עיניו לא רק את השנים (או עשרות השנים) הבאות, אלא גם את הדורות הבאים.

דק סינטטי לטווח הארוך – פונקציונאליות ותמיכה בסביבה

אז מה בעצם הופך את הדק הסינטטי לחלק מהראייה הסביבתית ברת הקיימא? מה גורם לו להיות מוצר טוב וידידותי כל כך לסביבה, גם בהסתכלות רחבת היקף אל עבר הדורות הבאים?

קודם כל, מדובר במוצר ממוחזר בחלקו, אשר עושה שימוש בפלסטיק, ניילון וחומרים סינטטיים בלתי מתכלים אחרים, באופן המנצל אותם בשנית (במקום לתת להם לשכב מאות ואלפי שנים במזבלות ולזהם את האדמה שלנו…). כיום, יותר מתמיד, כולנו מודעים ויודעים בדיוק מהן ההשלכות של צריכת מוצרים מחומרים בלתי מתכלים, כאשר כדור הארץ הולך ונהיה מזוהם יותר מיום ליום. לכן, כל מוצר אשר עושה שימוש חוזר בפסולת בלתי מתכלה, עושה בעצם שירות חשוב ויקר ערך עבור כולנו, במיוחד מוצר דוגמת דק סינטטי אשר עושה שימוש בכמויות גדולות של פסולת זו.
שנית, דקים סינטטיים מיוצרים במיוחד כך שיהיו עמידים ויחזיקו מעמד לאורך זמן רב. כך, אין צורך להחליף ולתקן דק סינטטי מדי שנה או שנתיים. ניתן פשוט להניח אותו (למשל – במקומות ציבוריים..), ולתת לו לעשות את העבודה במשך עשרות שנים. מדובר במוצר אשר אינו דוהה או נשחק כל כך מהר מהשמש ומהגשם, וגם לא הופך להיות חלק או חם מדי, כאשר הוא נרטב או סופג כמויות גדולות של שמש כמו דשא סינטטי.

עיצוב סביבתי בר קיימא הוא תחום אשר נמצא בתנופה אדירה כיום בעולם כולו, לאור ההידרדרות החמורה של מצב הסביבה שלנו. אנשים רבים יותר ויותר (כולל מנהיגים וקובעי מדיניות ציבורית בארץ ובעולם) מבינים ומפנימים את הידיעה כי אם לא נשנה את אופן ההתנהלות שלנו בכל תחומי החיים בצורה מעמיקה ומושכלת, לא נוכל להמשיך ולקיים את התרבות שלנו כאן כפי שאנחנו מכירים אותה עוד יותר מדי זמן.

 

דק סינטטי הוא דוגמא מושלמת ומעודדת לכך שתכנון סביבתי בר קיימא, אשר משלב רמת פונקציונאליות ויעילות גבוהה יחד עם תמיכה באיכות הסביבה, מיחזור וחשיבה לטווח הארוך, הוא בהחלט אפשרי..

עיצוב בר קיימא

מתעניינים במוצר הזה או במוצרים אחרים?
השאירו פרטים ואחד המומחים שלנו חוזר אליכם בהקדם האפשרי

דברו איתנו בווצאפ!
דילוג לתוכן